Bakanlar Kurulu’ndan Bedelli Askerlik Açıklaması

bedellicikacakmi

Yakın zaman önce gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ana gündem maddeleri içinde terörle mücadele, FETÖ ile mücadele, Kuzey Irak ile ilişkilerin ne seviyede olacağı noktasındaki bağımsızlık referandumu kararının değerlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili karar olsa da bedelli askerlik yine gündemde kalmaya devam etti. Pek çok kişinin yakından haberlerini almak istediği bedelli askerlik Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a da soruldu. Kurtulmuş Bakanlar Kurulu’nda bu konunun konuşulmadığını belirtirken aynı zamanda henüz böyle bir teklifin bile Bakanlar Kurulu’na iletilmediğini belirtti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bedelli askerliğin sadece dedikodusunun olduğunu söylediği açıklamanın gelmesi özellikle bedelli askerlik bekleyenlerin 2017 yılı için kısa vadeli olarak bu konuda bir düzenleme yapılmayacağı yönünde çıkarımlar yapmasını sağlıyor.

Bedelli Askerlikte Son Gelişmeler Nerden Öğrenilir?

Resmi kaynaklar bakımından bedelli askerlikle ilgili haberler değerlendirildiğinde bu konuya ilişkin duyuların yapıldığı belirli bir yer bulunmamaktadır. Bu sebeple bedelli askerlik son dakika gelişmelerini öğrenmek isteyen kişilerin bunu öğrenmesi ancak haber kaynakları üzerinden devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaların basına yansımasıyla mümkün olabiliyor. Bu sebeple sürekli olarak farklı haber kaynaklarını takip etmeye devam eden kişiler sürekli olarak bedelli askerlikle ilgili yeni bir gelişmenin yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili de bilgi sahibi oluyorlar. Bunu gerçekleştirebilmek için kişilerin farklı haberlere yer veren bir haber sitesinden çok sadece bedelli askerlik ile ilgili gelişmelere yer veren haber sitelerini takip etmesi bu konuda yaşanan son gelişmeleri görmesi açısından önemli olacaktır.

Bedelli Askerlik Gündemde Kalmaya Devam Ediyor!

Bedelli askerlik konusunun bu kadar sık şekilde gündeme gelmesindeki en temel sebeplerin başında bedelli askerlik bekleyen kişilerin sayısının yüzbinlerle ifade edilmesi gelirken aynı zamanda farklı sivil toplum kuruluşları tarafından da bedelli askerliğe ilişkin açıklamaların yapılıyor olması bu konunu sürekli olarak canlı kalmasına sebep olmaktadır. Bu açıdan bedelli askerlikte son durum değerlendirildiğinde Akil Gençler Platformu adıyla çalışmalarına devam etmekte olan kuruluşun bedelli askerlik taleplerinin yakın zamanda karşılık bulacağı gelişmelerin yaşandığını belirtmesi bu konunun sürekliliğini sağlamada etkili olmaktadır. Bedelli askerliği destekleyerek profesyonel orduyu öneren bir anlayışla taleplerini yineleyen bu platform bedelli askerlik konusundaki çalışmaların devam edeceğini de belirtiyor. Bedelli askerliği bekleyenlerin bu sürede sabırlı olmaları gerekmektedir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir