Bedelli Askerlik Çıkacak mı? İşte gelişmeler..

bedelliaskerlik

Bedelli Askerlikle İlgili Erdoğan da Konuştu!

Gündemde her zaman kalması ile güncel bir konu olmaya devam eden bedelli askerlik talepleri ve bunların karşılık bulup bulmayacağı konusu devletin farklı kanatları tarafından yapılan açıklamalarla birlikte hangi yöne gittiği konusunda kesin veriler vermeye başladı. İlk olarak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklama bedelli askerlik çıkacak mı? sorusuna kesin cevap niteliğinde beklentileri boşa çıkardı. Bedelli askerlik kararını bekleyen kişileri hayal kırıklığına uğratan açıklamada Işık bedelli askerliğin hiçbir şekilde hükümetin gündemine gelmediğini belirtti. Bu konuda bedelli askerliğin tekrar ne zaman hükümet tarafından değerlendirileceği noktasında ise kesin bir bilgiye yer verilmiyor. Bu açıklamaya rağmen hala devam eden bedelli askerlik konusu Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a sorulduğunda da benzer bir cevap alındı. Konuyla ilgili olarak son açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bunun sadece bir dedikodu olduğunu söyledi.

Resmi Kaynaklardan Gelmeyen Bilgiler

Devlet yetkilileri tarafından bedelli askerliğin gündemde olmadığına ilişkin açıklamalar yapılmaya devam ediliyor olsa da hükümete yakın sivil toplum kuruluşları ve derneklerin başkanları tarafından yapılan açıklamalar bu konuda bir araştırma yapıldığını açıkça ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra sık sık sosyal medyadaki farklı etkinlikleri ile gündeme gelen Ak Parti Kadın Kolları üyesi Selma Yazıcı’nın Twitter üzerinden paylaştığı bilgiler de bedelli askerlikte son durum hakkında ipuçları vermeye devam ediyor. Bedelli askerlik bekleyen pek çok kişi tarafından ilgiyle karşılanan twitlerinde yazıcı konuyu Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü söyleyerek böyle bir konunun gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından gündeme alınabileceğini belirttiğini iletti.

Bedelli Askerlik Ne Şekilde Yapılacak?

Bedelli askerlikle ilgili gelen önerilere bakıldığında bedelli askerlik ne zaman çıkar? sorusundan daha önemli bir şekilde bedelli askerliğin ne şekilde yapılacağın ilişkin de detaylara yer verilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu konuda Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından son olarak bedelli askerlik uygulamasının başlatılması ve buradan elde edilecek olan kaynakların doğrudan SMA hastalarına iletilmesi konusunda bir uygulamanın yapılabileceği önerildi. Ancak bu konu üzerine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından konunun özellikle terörle mücadelenin en etkin şekilde yönetildiği bir zamanda gündeme gelmesinin mümkün olmadığı söylendi. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı tarafından da böyle bir talebin iletilmemiş olması bedelli askerlik taleplerinin sadece kişilerin iş hayatındaki düzenlerinin aksamaması yönüyle haklı çıkarılabileceğini ortaya koydu.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir